Małopolska

Remonty w Krakowie

Układanie płytek to zadanie wymagające o wiele więcej kreatywności i wyobraźni, niż się może wydawać. Trzeba przewidzieć i zaplanować, jakie ułożenie kafelków sprawi, że będą wyglądać najkorzystniej. Sposobów na układanie płytek jest naprawdę sporo, dlatego warto się z nimi zapoznać, przed podjęciem decyzji.

Standardowe ułożenie równoległe

Najczęściej spotykanym sposobem na kładzenie płytek jest stosowanie układu równych rzędów, jeden pod drugim. Dzięki temu linie fug się ze sobą łączą, tworząc regularny wzór siatki przez całą powierzchnię podłogi. W taki sposób można układać zarówno płytki kwadratowe, jak                   i prostokątne.

Remonty w Krakowie

Karo, czyli metoda skośna

W sposobie Karo, kwadratowe płytki układa się pod kątem 45 stopni, tworząc o wiele bardziej dynamiczną kompozycję niż metoda równoległa. Takie ułożenie pozwala wizualnie zniwelować krzywiznę ścian, więc szczególnie nadaje się do pomieszczeń w starszych budynkach.

Cegiełka, prawie jak prawdziwa

Aby ceglane budowle były jak najbardziej stabilne, cegły układa się naprzemiennie – każdy kolejny rząd zaczyna się od środka cegły z rzędu poprzedniego. Dokładnie taką samą zasadą należy się kierować przy kładzenie płytek kraków. Wyjątkowo ładnie cegiełka będzie wyglądała na ścianie, ale istnieją też zwolennicy wykorzystywania tej metody na podłodze. Można zastosować każdy rodzaj płytek, jednakże najlepszy efekt dadzą te prostokątne, których proporcje odpowiadają prawdziwym cegłom. 

Płytki jak igły jodły

W zależności od kształtu płytki można układać je w różne wzory, które dodatkowo wzbogacają wnętrze. Jednym z nich jest tzw. jodełka, czyli układanie płytek Kraków pod kątem 45 stopni jak w metodzie karo, ale z przesuwaniem kolejnych płytek o 1-2cm względem siebie. Taki układ przypomina igły jodły (stąd nazwa) i jest inspirowany pakietami w starych kamienicach. Do ułożenia jodełki najlepiej sprawdzą się prostokątne, długie kafle. Warto by firma remontowa Kraków wiedziała, w jaki sposób ma ułożyć płytki. Zobacz https://ddprojekt.pl/

Możesz również polubić…