Lokalne

Pogrzeb poznański

Czym jest pogrzeb? 

Pogrzeb poznański z definicji jest to obrzęd, któremu towarzyszy pochówek zmarłego. Jest to jeden z najważniejszych obowiązków moralnych chrześcijan. Może być zarówno religijny, jak i świecki.

pogrzeb świecki poznań

Jako tradycyjna forma pogrzeb poznański uznawane jest pożegnanie zmarłego. To tradycja przyjęta w kulturze europejskiej. Rodzina zmarłego towarzyszy trumnie, w której jest pochowany lub urnie w pochodzie pogrzebowym, czyli tzw. kondukcie żałobnym, w drodze na miejsce spoczynku. Osoby uczestniczące w pogrzeb poznański zwykle niosą kwiaty oraz wieńce. Na koniec kładzione są na grób. Grzebanie lub palenie zwłok zależy od lokalnych tradycji i zwyczajów.

W Polsce jest przyjęty zwyczaj zawiadamiania znajomych i przyjaciół o pogrzebie. W pogrzeb poznański odbywa się to w postaci nekrologów zamieszczanych w prasie, miejscach publicznych, oraz tablicach ogłoszeń. Ogłoszenia zawierają przede wszystkim przykuwającą wzrok grafikę. Wskazuje ona na przynależność religijną, bądź bezwyznaniowość.

Na pogrzeb przychodzą wszyscy ci, którzy czują taką potrzebę duchową. Rodzinie i bliskim zmarłych składa się kondolencję mające okazać współczucie, skruchę i żal. Od tradycyjnych form pogrzebu odstępuje się w sytuacjach wyjątkowych np. wojny czy masowej klęski żywiołowej.

Pogrzeb świecki

Jest to pogrzeb osób niewierzących. Charakteryzuje się większą elastycznością i swobodą w organizacji. Księdza zastępuje mistrz ceremonii. Na pogrzeb świecki mogą również zdecydować się osoby w pełni wierzące, którym nie podoba się jego klasyczna forma.

Dowiedz się więcej na https://charon24.eu/

Możesz również polubić…