Lokalne

Co pięknego znajdziesz w mieście Olsztyn?

Nie bez powodu Olsztyn reklamowany jest jak zielone miasto skwerów. Jednakowo nieposkromioną, jak i „oswojoną” naturę da się w nim zobaczyć co kawałek. Z jednej strony widzimy złączone cudowną rzeczką Łyną przestrzenie w południowej zonie miasta i niemały las miejski w północnej.

Ogrody Olsztyn

Z drugiej strony kilkanaście jeziorek oraz mnóstwo mniejszych stawów rozsianych na obszarze calutkiego miasta.
Jeśli by rzeczywistego bogactwa roślinnego okazało się zbyt mało, jednakowo władze Olsztyna, lecz też zamieszkujący, sami aranżują wolne sfery. W centrum nieopodal wody ciągnie się zielony szlak. Zaczynając od Mostu św. Barbary, poprzez Park Podzamcze, idąc do Parku Centralnego, ukwiecona a także robiąca szum nitka ogarnia calutkie Stare Miasto. A trzeba tylko skręcić nieco w stronę Dworca Zachodniego, by natknąć się na interesująco urządzoną trasę wzdłuż Jeziora Długiego – jedno z chętniej uczęszczanych miejsc biegających. Jest możliwość z tegoż punktu wyruszyć mającym parę kilometrów tropem aż do północnych granic miasteczka i wody Wadąg (dopływu Łyny).

Ogrody Olsztyn

Już widzimy, jak wielka okazuje się przyrodnicza różnorodność miasta Olsztyn. A mówiliśmy tak jak dotąd jedynie o centralnej części stolicy Warmii i Mazur. Ogrody Olsztyn to przeto określenie zdecydowanie szersze. Wypadałoby wskazać pięknie utworzone zbiory ogródków działkowych, co da się odnaleźć w kilku dzielnicach miejscowości. Pełno zielonych terenów jest również w blokowiskach, bo wielu mieszkańców widzi swe balkoniki jak swoiste niewielkie ogródki.
Pomimo tylu dobrych opinii zdołalibyśmy poużalać się – to prawda, wszystko to jest piękne w lecie oraz na wiosnę, jednak co z drugą, długaśną i ponurą częścią roku? Olsztyniacy i na te kwestie mają swój sposób – zimą robiony jest jarmark i ustanawiany kolejny skwerek – postaci utworzonych z lodu. Wtedy warto również zwiedzać leśne arboretum w pobliżu brzegów miasta, jakie onieśmiela w czasie wszystkich etapów roku. Jednakowo tego typu punkt, jak i odmienne ogrody Olsztyna, pozwalają na wciągającą weryfikację przemian w przyrodzie i pozwalają żyć z nią w zgodzie.

Możesz również polubić…