Lokalne

Interesujące wiadomości na temat transportu osób Gliwice.

Gliwice – miasto na prawach powiatu położone w województwie Śląskim nad rzeką Kłodnicą. Należy do najliczniejszych miast aglomeracji Śląskiej.

Miasto ma wysoko rozwinięty transport drogowy. Oparty jest zwłaszcza na łączności autobusowej jak również w minimalnym stopniu tramwajowej. Tramwaje istniały do 2009 roku, a później na wniosek dotychczasowego prezydenta miasta większą część tramwajów zawieszono wprowadzając zamiast nich autobusy. Eliminacja praktycznych a zarazem przyjaznych dla środowiska tramwajów napotkała sprzeciw rezydentów, jednak ich protest nie został uwzględniony.

transport osób gliwice

Prócz autobusów miejskich, jakie zaliczają się do Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) przewozem osób zajmują się małe busy. Są to prywatne firmy zajmujące się przewożeniem ludzi na wybranych trasach. Opłaty stwierdzane są wewnętrznie w przedsiębiorstwach oraz są stosunkowo niskie. Busy tego typu są o wiele szybsze niż autobusy, bo ich ciąg jezdny przebiega zwykle bocznymi drogami jak na przykład autostradami, czy Drogową Trasą Średnicową, co bardzo ukróca czas przewozu. Przykładowo czas przejazdu pospolitego autobusu miejskiego z Katowic do Gliwic zajmuje ponad godzinę, czasem dłużej gdy jest szczyt komunikacyjny, za to busem zajedziemy z dokładnie tego samego punktu w Katowicach, do tej samej lokalizacji w Gliwicach w dwadzieścia pięć minut. W dodatku, bilet jest droższy o zaledwie kilkadziesiąt groszy.

przedsiębiorstwa zajmujące się prywatnym przewozem oferują również system biletów miesięcznych. Z kolei na bilety tekturowe, jakie nadal są do nabycia, występują promocje przykładowo dziesięć przejazdów za cenę dziewięciu. Tylko należy gromadzić bilety by być w stanie je kierowcy zaprezentować.

Transport osób Gliwice to zarówno pociągi. Kolej w mieście sięga pierwszej połowy XIX wieku. Odbywa się nią ruch pasażerski jak również ładunkowy.

transport osób gliwice

Przez miasto przebiegają dwie autostrady. Jedna to A1 wiodąca do Gdańska, a pozostała to A4 łącząca Zgorzelec i Korczową. Ta autostrada wchodzi w skład trasy europejskiej E40. Obydwie drogi ekspresowe na wyznaczonych odcinkach są płatne.

Możesz również polubić…