Loklane

Eugenika w Polsce

Historia pojęcia

Pojęcie eugenika w Polsce wprowadzone zostało w roku 1869. Na przestrzeni lat definicja ta została jednak poprawiona, m.in. przez samego twórcę. Zajmował się on wieloma dziedzinami nauki, w tym matematyką czy pisarstwem. Z początku definicja dotyczyła jedynie zwierząt i sposobu ich funkcjonowania – dopiero z czasem została ona przekształcona, a tym samym zaczęła określać również ludzi, co poparto wieloma badaniami DNA.

Termin eugenika w Polsce wywodzi się z języka greckiego. W słowniku dosłownie tłumaczone jest jako “dobre urodzenie”. Po tym, jak termin zaczął być oficjalnie używany, zaczęto również rozdzielać eugenikę na negatywną i pozytywną.

eugenika w Polsce
eugenika w Polsce

Pojawienie się zjawiska eugeniki w praktyce

Eugenika w Polsce objawiała się już dużo wcześniej niż pojęcie zostało wprowadzone do słowników. Już w starożytności społeczeństwo zamieszkujące Spartę oceniało nowonarodzone dzieci, gdy wyglądały one na osłabione czy chore. Na temat tego zjawiska swoją negatywną opinie wyraził również Platon.

Co spowodowało zahamowanie eugeniki na świecie?

Ze zjawiskiem eugenika w Polsce i na świecie zaczęto walczyć w momencie rozpowszechnienia się chrześcijaństwa. To były przełomowe czasy, w czasie których nie tylko zaczęto zauważać stałe nawracanie się ludzi w kontekście wiary, ale również zmianę ich postępowania. Wprowadzane przez kolejne pokolenia normy zaczęły bazować przede wszystkim na miłosierdziu oraz wzajemnej i bezinteresownej dobroczynności. Był to również czas, w którym diametralnie zmieniła się rola człowieka w świecie.

Dowiedz się więcej na https://www.zycierodzina.pl/eugenika-kiedys-i-dzis

Możesz również polubić…