sprzedaż aut
Małopolska

Wszystko o PPK

Prognozy dotyczące wysokości przyszłych emerytur w Polsce niestety nie są zbyt zadowalające. ZUS prognozuje, że przeciętna emerytura za 30 lat nie będzie wyższa niż 30 procent wynagrodzenia. Jest to w wielu przypadkach zbyt niska wartość, aby zapewnić sobie na starość godne życie. Już teraz niemal 5,6 procent osób na emeryturze otrzymuje kwoty poniżej ustawowego minimum. Jest jednak pewne rozwiązanie, aby zabezpieczyć swojej przyszłości, a mianowicie pracownicze programy kapitałowe. Jak działają i kto ma obowiązek je wprowadzić?

Najważniejsze informacje

Programy kapitałowe dają pracownikom szansę na systematyczne oszczędzanie na dodatkową emeryturę. Nie muszą brać udziałów w składkach, jednak pracodawca jest zobligowany zapewnić im taką możliwość. W przeszłości tylko duże przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 pracowników musiały zawrzeć umowę o programy kapitałowe. Teraz posiadanie nawet jednej osoby zatrudnionej w firmie zmusza pracodawcę do wybrania instytucji finansowej oferującej PPK. Istnieją trzy źródła, z których na konto oszczędnościowe będą wpływały pieniądze: Skarb Państwa, wkład własny pracownika oraz pracodawca. Warto pamiętać, że zgromadzone środki są własnością prywatną i na wypadek śmierci mogą być dziedziczone. Dodatkowo, zatrudniony zawsze uznać, że programy kapitałowe nie są dla niego odpowiednie i dobrowolnie zrezygnować z planu.

programy kapitałowe

Zalety udziału w programach kapitałowych

Pracownicze programy kapitałowe to przede wszystkim większe bezpieczeństwo finansowe. Zwiększają zamożność po osiągnięciu wieku emerytalnego i dają szansę na lepszą starość. Pomogą także w niespodziewanych sytuacjach życiowych, wymagających dużego wkładu finansowego. Co więcej, jest to bardziej opłacalne, niż oszczędzanie pieniędzy na własną rękę, ponieważ do emerytury dokłada się też państwo i pracodawca. Pracownicze programy kapitałowe skłaniają także do systematycznego oszczędzania środków, które mogłyby być wydane na niepotrzebne gadżety lub inne zachcianki.

Po więcej informacji o programach kapitałowych zapraszamy na: https://phinance.pl/programy-oszczednosciowe

Możesz również polubić…