Lokalne2

Muay Thai czyli boks Tajski

Muay Thai czyli inaczej Tajski boks którego cechą charakterystyczną jest używanie podczas walki, oprócz pięści, również stóp, łokci i kolan. Walki są rozgrywane w ringu w poszczególnych kategoriach wagowych zawodników i zawodniczek.

Muay Thai dzieli się na dwa typy amatorski i zawodowy. Na całym świecie tajski boks cieszy się ogromną popularnością. Muay thai wywodzi się z Tajlandii to właśnie tam dostała miano sportu zawodowego. Podczas walk i treningu czasem jeszcze zachowuje się dawną formułę, która uwzględnia medytację, taniec przed walką (wai-kru) przy dźwiękach tradycyjnej tajskiej muzyki oraz noszenie opasek na głowie i ramionach. Rygorystyczny kodeks etyczny i morderczy trening czynią z tajskiego boksu bardzo trudną dyscyplinę. Walki odbywają się w ringu dzieli sie na mały i duży. Stosowanie niskich kopnięć okrężnych, z których najbardziej popularne jest tzw. low-kick, które są zabronione w kick-boxingu, to element charakteryzujący muay thai. Jest to bardzo bolesne kopnięcie w udo. W tajskim boskie równie ważny jest klincz, czyli walka w zwarciu. Polega to na przytrzymaniu się zawodników (wyłącznie rękami i w pozycji stojącej) w walce – w boskie tajskim najczęściej wygląda on w ten sposób, że zawodnicy splatają ramiona na karku przeciwnika stykając się czołami.

muay thai warszawa

Charakterystyczne w muay thai oprócz kopnięć kolanami jest blokowanie przeciwnika nogami, przechwyty nóg oraz uniki. Walki ze względów bezpieczeństwa odbywają się w specjalnych ochraniaczach na zęby, golenie, krocze, tułów i łokcie oraz rękawic bokserskich. Strojem są koszulki bez rękawów aby zawodnik miał swobodne ruchy, a także krótkie spodenki. Gdy są walki zawodowe rezygnuje się z użycia ochraniaczy prócz ochraniaczy krocza i zębów. Walki odbywają się bez obuwia na boso. Nad prawidłowością walk oraz wszelkimi zasadami dotyczącymi technik muay-thai czuwa Światowa Federacja Amatorskiego Muay Thai (IFMA). W Polsce taką rolę sprawuje Polskie Zrzeszenie Muay Thai (PZMT). Najpopularniejszą szkoła w Polsce jest szkoła muay thai Warszawa inaczej klub Red Tiger.

Możesz również polubić…