Lokalne

Bełchatów -słów kilka o mieście

http://oknopartner.com.pl/

Historia Bełchatowa jako miasta zaczyna się w drugiej połowie XVIII wieku, wraz z przyznaniem praw lokacyjnych. Wcześniej był on jedynie sąsiadem średniowiecznej osady o nazwie Grocholice. Gdy jedna Bełchatów zyskał prawa miejskie, zaczął się rozwijać i rozrastać aż w końcu wchłonął on w swoje granice wspomniane średniowieczne miasteczko.
Pierwszy rozkwit gospodarczy miasta i pierwsza gospodarcza rewolucja miała tu miejsce wraz z początkiem XIX wieku. Wtedy też zaczęło tu rozwijać się tkactwo. Nie przyciągnęło ono jednak zbyt wielu ludzi i z racji tego, Bełchatów był sobie średnim miasteczkiem przez wiele jeszcze lat. Dopiero druga połowa XX wieku w zupełności odmieniła jego los. A w jaki sposób? Otóż poprzez decyzję o budowie Zespołu Górniczo-Energetycznego Bełchatów. Wokół zespołu utworzono nowe osiedla mieszkalne, a wraz z nimi punkty usługowe i linię kolejową.
Czy dzisiaj miasto jest często odwiedzane? Jak najbardziej wpływ na to ma niewątpliwe jego położenie na wielu ważnych szklakach komunikacyjnych. Z drogi krajowej na A1 wystarczy wskoczyć, aby dojechać do takich miast jak Kielce, Radomsko, czy Piotrków Trybunalski. Nietrudno jest więc się tutaj dostać i nietrudno też stąd wyjechać dowolnym kierunku.
Ze względu na rozwój gospodarczy miasta, jest ono jednym z najważniejszych w Piotrkowsko-Bełchatowskim Okręgu przemysłowym. Działające tutaj kopalnia węgla oraz elektrownia generują niemałe zyski, które sprawiają, że region systematycznie się rozwija. Ale nie tylko taki rozwój miasto odnotowało w ostatnim czasie. Bardzo ważny jest tutaj również rozwój części rekreacyjnej. Przy zbiorniku wodnym utworzona została bowiem niezwykle atrakcyjna strefa rekreacji i wypoczynku, która obejmuje dwa nowoczesne ośrodki. W każdym z nich zostały stworzone idealne warunki do aktywnego wypoczynku. Można tutaj uprawiać różne dyscypliny sportowe lub po prostu leniwie obie wypoczywać. Tak naprawdę każdy może znaleźć dla siebie coś, co pozwoli mu zregenerować siły i cudownie wypocząć.

Możesz również polubić…