Postęp techniki we współczesnych czasach.Gwałtowny rozrost technologiczny, a także szybko postępowy proces globalizacji znoszący ograniczenia handlowe sprawiły, iż każdego dnia spotykamy się z ogromną wręcz ilością różnych urządzeń. W wyniku tegoż również tabliczki znamionowe produkowane są w dużo większej liczbie.
W każdej dziedzinie egzystowania asystują nam pewne sprzęty. Tabliczki znamionowe zapewne znajdują się na większości z nich (jeżeli nie na wszystkich). W szczególności w przemyśle długotrwały sposób czytelnego i zrozumiałego opisania maszyn odgrywa niezmiernie dużą rolę. Tabliczki znamionowe zapewniają otrzymanie źródłowych danych o sprzęcie, na jakim się znajdują. Zawsze znajdziemy na nich nazwę producenta, rok produkcji, numer seryjny. Co więcej tabliczki znamionowe zawierają najistotniejsze informacje dotyczące korzystania danego urządzenia. W zależności od sprzętu mogą to być między innymi ładowność (na przykład w przypadku pojazdów), maksymalna możliwa szybkość (na przykład w przypadku motocykli) czy też masa.


Tabliczki znamionowe muszą być wykonane z budulców trwałych, odpornych między innymi na rdzę, skrajne warunki temperaturowe lub również promieniowanie ultrafioletowe. Bez względu od warunków atmosferycznych, ani od warunków w jakich stosowane jest wiadome urządzenie, one same i zawarte na nich wiadomości muszą być stale wyraźne dla konsumenta. Jest to wymóg wymagany dla zachowania bezpieczeństwa użytkowania sprzętu. Aktualnie istnieje dużo technologii umożliwiających zapewnienie maksymalnie wysokiej jakości wykonania. Tabliczki znamionowe zdołają być robione z laminatów bądź z aluminium, czasem w rozlicznych modelach kolorystycznych. Istnieje możliwość wybicia informacji na takiej tabliczce, poprawny opis wolno też utworzyć metodą laserowego grawerowania. Na rynku są łatwo dostępne przedsiębiorstwa oferujące oba rodzaje usług.