Parę nowinek dotyczących kuźni w Polsce.

Rozkwit technologii czyni, że sporo profesji, jakie były przez tysiące roków zrobiło się mało znanymi albo względnie wymiera. Odpowiednim przykładem jest praca kowala. Parędziesiąt lat temu był to nadzwyczaj sławny zawód. Bycie kowalem było niezwykle znojne, gdyż winniśmy przynależeć do stosownego cechu. Przeważnie były to punkty zamknięte i nie werbowano nowych osób, ażeby nie robić sobie konkurencji w mieście. Nowe postacie mogły przystąpić tylko w wypadku, kiedy w mieście naprawdę brakowało kowali czy też kiedy jakiś zakład nie miał spadkobiercy. Zostanie profesjonalnym kowalem stało się więc wielkim wyzwaniem, osiągalnym dla nielicznych. Można by zestawić rangę takiego zawodu, np. z aktualnym wymiarem sprawiedliwości w Rzeczypospolitej. Zarobki, jak na owe czasy również były niezwykle wysokie oraz kowale uchodzili za śmietankę mieszczaństwa.


We współczesnych latach nie zostało prawie nic z takowej dawnej władzy takiego fachu. Rewolta industrialna oraz popularyzacja pojazdów mechanicznych niemal unicestwiło ten wspaniały, z tradycją fach. W dzisiejszych latach nikt już nie przyrówna dochodów w kuźni do dochodów sędziów w Rzeczypospolitej. Funkcjonuje wciąż kilkanaście kuźni na obszarze Polski. Są to niewielkie przedsiębiorstwa, które głównie zajmują się wytwarzaniem podkowy dla koników. Jakieś dwadzieścia roków temu, kiedy koniki były nader znanym przyrządem roboty w Rzeczypospolitej, kowali było dużo więcej.W dzisiejszych czasach konie stały się tylko i wyłącznie formą zabawy dla najbogatszych. Liczba stajni w Polsce z roku na rok przybywa, bowiem coraz większa ilość ludzi frapuje się jazdą konną. Kowali do obsługi takowych zwierząt trzeba bardzo mało, dlatego jest to w tym momencie prawie wymierający zawód. Możemy jednak wyszukać ich zakład we wszelkim, wojewódzkim mieście w Rzeczypospolitej. Wystarczy, iż do przeglądarki WWW wpiszemy zdanie: „kuźnia Bydgoszcz” i na pewno damy radę wyszukać kuźnie w rejonie naszego miasta. Istotnie być może ona nie mieć swojej prywatnej strony w sieci, jednakże w wykorzystaniem map zapewne uda nam się odnaleźć odpowiednią lokalizację.