Nieprzewidywane zdarzenia na drodze

Co zrobić, jak na przykład w drodze na urlop zepsuje się nam pojazd? Opcji jest kilka. Jako pierwsze – da się rzecz jasna popróbować swoich możliwości i w pojedynkę zajrzeć pod maskę. Kolejno – możemy przewieźć pojazd do punktu serwisowego. I o tych dwóch opcjach jest poinformowany chyba wszelki kierowca, ale… to oczywiście zbyt mało!

Głównie – bez względu na to, czy pojawi się kontrolka, a może nie – bądźmy rozważni z uzupełnianiem oleju. Reguła jest przeto taka, iż gorsza jest za ogromna jego ilość niżby przesadnie mała, tak więc – przed tym, jak jakąkolwiek rzecz uczynimy – musimy czekać na spadek temperatury silnika a także skontrolować obecny poziom.

Jeżeli stan awaryjny zasygnalizowała wcześniej czerwona sygnalizacja na ekranie, trzeba od razu zatelefonować po pomoc drogową. Czerwone kontrolki sugerują przeto, iż mamy styczność z nagłą awarią, co może skończyć się również popsuciem calutkiego silnika. Gdy toteż takiego rodzaju rzecz nas spotka, musimy spróbować parę razy zapalić (ale należy uważać na wyładowanie się silnika!), skontrolujmy wysokość paliwa oraz – jeżeli nic się nie zmieniło – dzwońmy po zapomogę.

Z innej strony, jeśli awarię poprzedziła żółtego koloru kontrolka, nie trzeba wydzwaniać po zapomogę. Te sygnalizują wszak, że istotnie napęd ma jakąś usterkę, lecz można dojechać z tym do naprawy oraz w tymże miejscu ją wyeliminować.

Powszechnym błędem w każdej z tych sytuacji okaże się wyjęcie bezpieczników nie posiadając stosownej wiedzy, co zdoła sprowadzić na nas kolejne kłopoty (dla przykładu pojawienie się poduszki powietrznej). Kolejnym mankamentem, a właściwie niedotrzymaniem jest niezabieranie ze sobą kluczowego osprzętowienia – podnośnika, kluczyka, śrubokrętów, kombinerek i tym podobne. Wtedy też najmniejsze komplikacje będą potrzebowały pomocy zewnętrznego.


Na szczęście, jeśli chodzi o takie usługi w stylu pomoc drogowa Łódź, Kraków, Warszawa oraz niemalże wszelkie duże (także małe!) polskie miasteczko zapewnia ich wysoki poziom. Dzięki temu wiele usterek udaje się usprawnić na trasie. Lecz z drugiej strony – jeśli nieprawidłowościom będzie podlegało zawieszenie albo układ napędowy – nasz wóz niemalże z pewnością zostanie odholowany. Specjaliści na drodze – bez względu na to, jak okażą się profesjonalni – nie dysponują przeto sprzętami pozwalającymi na zrealizowanie tak bardzo złożonych czynności.