Co warto wiedzieć na temat tego co powinniśmy zrobić nim rozpocznie się zima.

Co rok razem z pierwszym opadem śniegu prasa, telewizja oraz sieć pełne są nieco kpiących nagłówków pt. zima kolejny raz zaskoczyła drogowców. Rzeczywiście mimo prognoz pogody pierwsze opady śniegu powodują nierzadko paraliż miasta. Tylko w minionym roku w pierwszym dniu opadów w Gdańsku doszło do dużych zatorów ulic oraz 26 kolizji drogowych z udziałem aut osobowych. We wszystkich winnym były opony, które pomimo zmiany pogody do tej pory nie pozostały zmienione na zimowe.

Przygotowywania do sezonu zimowego powinniśmy zaczynać już na przełomie października i grudnia. Pozwoli to nie tylko uciec od niebezpiecznej sytuacji na drodze lecz też kolejek w miejscach specjalizujących się w wymianie kół i opon. Opony należałoby nabyć nowe, w dedykowanych ku temu punktach – nie natomiast używane lub niszowej marki. Przyczepność do drogi jest fundamentalnym filarem bezpieczeństwa kierowcy i pozostałych uczestników ruchu drogowego z tej przyczyny nie należy traktować tej sprawy po macoszemu. Z dobrej jakości oponami idziemy do zakładu zajmującego się przygotowywaniem naszych kół do jazdy. Miejsc takich jest sporo, przykładowo nałożenie oraz wyważenie opony Gdańsk oferuje w 47 punktach rozproszonych w każdej dzielnicy miasta. Cena takiej usługi to w przybliżeniu 100 zł, czasem dodatkowo punkty oferują (za dodatkową opłatą) „przechowanie” naszych opon letnich. Umożliwiają nam tym samym zaoszczędzenie miejsca a sobie pewność, że do nich wrócimy.

wyważenie opony Gdańsk


Wymiana samych kół jest mniej skomplikowanym zadaniem. Raz wyważone opony winny spełniać swoją rolę w kolejnych sezonach, bez konieczności jeżdżenia każdego roku zakładów wulkanizacyjnych.

Poza oponami powinno się także, przed jesienią, zamienić chodniczki samochodowe na gumowe. W okresie deszczowym są bardziej przydatne i prostsze w codziennej eksploatacji w trakcie ulewnych dni.