Smog w polskich miastach

Polskie miasta – jak się okazuje – posiadają niechlubny tytuł jednych z najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Mowa oczywiście o smogu, który w okresie jesienno-zimowym nie ustępuje.

Smog w miastach to szczególny problem, ponieważ wpływa negatywnie na zdrowie i ma bardzo złe skutki na organizm ludzki. Mimo to, jego stężenie nieustannie przekracza normy, niejednokrotnie nawet o tysiąc procent.

Czym jest smog?

Smog to zjawisko atmosferyczne, które powstaje po wymieszaniu się mgły z dymem oraz spalinami. W jego skład wchodzą związki chemiczne, pyły oraz duża wilgotność, które stanowią bardzo duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Często smog wywołuje astmę, a także niewydolność oddechową, przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz paraliż układu krwionośnego.

Wyróżnia się także smog kwaśny, który poraża drogi oddechowe, układ krążenia oraz oskrzela. Według WHO, w 2010 roku z powodu raka płuc, który spowodowany był zanieczyszczeniem powietrza na świecie zmarło aż 230 tysięcy osób.

Smog w miastach: najbardziej zanieczyszczone miejsca w Polsce

Jak się okazuje, w Polsce największe zanieczyszczenie – według danych Światowej Organizacji Zdrowia z 2013 roku – posiada Żywiec. Kolejne trzy pierwsze miejsca również zajmują miasta z województwa śląskiego. Są to kolejno: Pszczyna, Rybnik oraz Wodzisław Śląski. Oprócz tego, w pierwszej dziesiątce znajduje się Opoczno (województwo łódzkie), Sucha Beskidzka, Kraków, Skawina, Nowy Sącz oraz Niepołomice (województwo małopolskie).

Warto również wspomnieć, że na 14. miejscu plasują się Katowice, a następnie Wadowice. Stolica Polski z kolei – Warszawa – znajduje się na 68. miejscu, a nieco wyżej – Łódź (66. miejsce).

W rankingu znajduje się aż 113 polskich miast. Na ostatnim znajduje się Nidzica (województwo warmińsko-mazurskie), a wcześniej – Sulęcin, Białystyk, Piła oraz Ciechanów. Jednymi z czystszych miast w kraju są również Płock (97. miejsce), Lublin (100. miejsce), Bydgoszcz (104. miejsce), Poznań (106. miejsce) oraz Zielona Góra (107. miejsce).