Okna i drzwi – komfort, wzornictwo

Aranżując domy do mieszkania architekci również uważają na ich otoczenie. Ważna jest bowiem zewnętrzna przestrzeń akustyczna, innymi słowy naturalne dźwięki i odgłosy występujące w pobliżu.

Powodem tumultu może być gwar z ulicy pod oknami, przejeżdżające samochody, poruszające się w pobliżu autobusy bądź pociągi. Przez to znaczące bywa położenie wnętrz przeznaczonych do nauki a także wypoczynku z dala od nich. Nie za każdym razem jednakże wykonalne będzie perfekcyjne rozwiązanie tego kłopotu. Wobec tego konieczne są sposoby izolacji wnętrza od odgłosów otoczenia.

Tumult dobiega do lokali głównie przez drzwi i okna. Powinny więc one być jak najbardziej dźwiękochłonne. Warunki te spełniają okna PCV lub z drewna z dwoma szybami a dokładne zamontowanie wszystkich części gwarantuje maksimum odizolowania. W rzeczy samej dla poczucia bezpieczeństwa domowników, okna wyposażone bywają w nawiewniki zapewniające ustawiczną wymianę powietrza w pokoju.
Określone warunki są zmuszone też realizować drzwi frontowe do domów i mieszkań. Wrzawa z ulicy bądź korytarza będzie trudem, którego można uniknąć zakładając drzwi kilkuwarstwowe. Włożona w nie stalowa płyta może być zabezpieczeniem przeciwwłamaniowym a warstwa styropianu albo gąbki ogranicza stratę ciepła oraz tłumi tony pochodzące z ulicy.

Osiągalne w naszym kraju okna i drzwi (przykładowo okna Gliwice) mogą być tak wielorakie pod katem struktury, użytych tworzyw i odcieni, że każdy być może znaleźć odpowiedni dla nas rodzaj. Wizerunek okien i drzwi posiada ogromne znaczenie dla estetyki pokoi, jako również podwyższa walory całościowego projektu architektonicznego.

Nie bez znaczenia będzie też idea zachowania reguły oszczędności; poprawnie skonstruowane okna i drzwi zmniejszają stratę ciepła, co sprawi, że zachowujemy energię, a ich dźwiękochłonność powoduje, iż przestrzeń życiowa w środku domów staje się przychylna dla ludzi.

Żródło: Pat-Mar