Lepsze wysypianie się – czy można to osiągnąć?

Sen jest dla człowieka nadzwyczaj istotny, bo umożliwia organizmowi się zregenerować. Na nieszczęście w dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na niewyspanie bądź problemy z zasypianiem. Zdarza się też, że śpimy, a pomimo wszystko nasz organizm nie odpoczywa.

Nim sięgniemy po odpowiednie farmaceutyki wskazane jest najpierw zadbać o atmosferę pomieszczenia w którym śpimy, Pocznijmy od kolorystyki – powinna być stonowana (odcienie wpływają na nasz nastrój). Biele, błękity, zielenie, beże a także pastele to odcienie, które zezwolą nam się rozluźnić i dobrze odpocząć.

Wbrew pozorom ogromne znaczenie dla naszego odpoczynku ma również ład w pomieszczeniu, w którym śpimy. Warto pozbyć się bibelotów, jakie zbierają kurz i przedmiotów, które mogą przypominać nam o obowiązkach i kłopotach. Jeśli w sypialni mamy biuro starajmy się zabierać papiery i komputer. Nieporządek przytłacza człowieka i nie pozwala w pełni odprężyć się.

Nader istotne jest również powietrze. Sypialnię powinno się wietrzyć każdego wieczoru co najmniej piętnaście minut. Orzeźwiające, przepełnione tlenem powietrze zezwoli nam lepiej odprężyć się.

Szalenie istotne jest również wyposażenie sypialni. Pierwsze skrzypce grają przede wszystkim konstrukcja posłania i materac. Szczególnie ten ostatni oddziałuje w sporym stopniu na postać naszego wypoczynku. Materac nie winien być ani za sztywny, ani za miękki. Jeśli na jednym łóżku śpią dwie osoby, to każda z nich powinna mieć materac dopasowany do własnej sylwetki i wagi ciała.

Wskazane są też antyalergiczne poduszki i kołdra. Do ich ubrania najlepsza będzie pościel bawełniana, która zezwoli skórze oddychać, a równocześnie jest delikatna w dotyku. Ważną rolę w estetyce pełni również
firany sznurkowe . Zadbajmy o stylistykę pościeli, bo wbrew pozorom wpływa ona na nasz samopoczucie. Pamiętajmy również, by codziennie rankiem otaczać pościel kapą – przechowa łoże przed kurzem.

Poprawnemu snowi służy także milczenie w sypialni. Trzeba wyłączyć wszelkie szumiące instrumenty – na przykład komputer. Jeśli nie umiemy zasypiać w ciszy wybierzmy płynną muzykę lub tony relaksacyjne.

Nie zapominajmy także o świetle – zarówno tym wewnątrz mieszkania (lampki nocne, jakie można wyłączyć bez powstawania z łoża), jak i tym napływającym z zewnątrz (wskazane jest zaopatrzyć się w rolety czy też zasłony, jakie poprawnie zaciemnią pokój).

Jeśli przypilnujecie wszystkich tych szczegółów, będzie wam o sporo łatwiej solidnie się wyspać.

Źródło:http://www.kaszmirposciel.pl