Kto potrzebuje wsparcie duchowego?

Kto powinien udzielać wsparcia duchowego?

Każdy czasem przechodzi przez trudne momenty w życiu. Niektórzy są w stanie poradzić sobie z nimi tylko w otoczeniu przyjaciół i rodziny, bliskich osób, a niektórzy potrzebują pomocy specjalisty. W takich momentach kluczowe jest, aby otrzymać wsparcie duchowe. Nie powinna go jednak udzielać osoba, która nie potrafi wczuć się w daną sytuację i przeżywane emocje. Ktoś, kto chciałby zaoferować swoje wsparcie duchowe, powinien najpierw sam być w stabilnym stanie emocjonalnym, a dodatkowo wykazywać się ogromną empatią i posiadać siłę psychiczną, która umożliwiłaby odcięcie się od negatywnej energii.

wsparcie duchowe

Dobry przewodnik a rozwój duchowy

Zanim zaczniemy poszukiwania opiekuna emocjonalnego, musimy rozważyć, czy zależy nam na otrzymaniu wsparcia w tym konkretnym, krytycznym momencie życia, czy może na szerszym, bardziej złożonym i rozciągniętym w czasie procesie, jakim jest rozwój duchowy. Dobry przewodnik wskaże nam drogę do samych siebie i wyciągnie z nas nasze najlepsze, ukryte do tej pory, umiejętności. Nauczy nas kontroli nad naszymi ciałami i umysłami, a także ostrzeże nas przed niebezpieczeństwami i wskaże, jak bronić się przed negatywną energią wokół nas. Jednak należy pamiętać, że rozwój duchowy, chociaż odbywa się przez całe nasze życie, powinien być prowadzony świadomie. Osoba, której aktualnie potrzebne jest wsparcie duchowe, nie będzie odpowiednim przewodnikiem po krętej ścieżce, jaką jest samodzielny rozwój duchowy. Oprócz tego nie każdy moment jest dobry na rozpoczęcie tego trudnego procesu, jakim jest świadomy rozwój duchowy. Przed podjęciem decyzji o nim konieczne jest rozważenie, czy jesteśmy w stanie teraz udźwignąć jego ciężar, nawet z pomocą świetnego przewodnika. Nie jest to też proces, który możemy przerwać, bo inaczej zaczniemy się cofać i utracimy postępy, które już osiągnęliśmy. Rozwój duchowy, ale też rozwój w ogóle, to ciągłe parcie naprzód, dążenie do najlepszej możliwej wersji siebie, a w szerszym kontekście nawet świata.

rozwój duchowy

Kto potrzebuje wsparcia duchowego

Wsparcie duchowe może być potrzebne każdemu, niezależnie od wieku, płci, zawodu czy majątku. Najszczęśliwsi są ci, którzy wsparcie duchowe otrzymali dokładnie wtedy, kiedy go potrzebowali, od odpowiedzialnych, świadomych swojej roli przewodników.